شمیم یاس
منو وبلاگ
نويسندگان
دوستان من

در زندگی روزمره خود چقدر به شکر کردن اهمیت دادیم؟ چقدر از نعمتهای خداوند شکر کردیم؟وچقدر به فضیلت شکر آگاه هستیم وبها میدهیم؟
در این تابیک می خواهم به بیان فضیلت شکر بپردازم وآن اینکه:
شکر برترین مقامات دفع بلا نیکان و عمده توشه مسافران به عالم نور است،وآن موجب دفع بلا وباعث افزونی نعمتهاست.و از اینرو به آن بسیار ترغیب شده است، و خداوند آن را وسیله ای برای زیادتی نعمت قرار داده است.
خدای سبحان می فرماید:«مایفعل الله بعذابکم إن شکرتم وآمنتم» (نساء 146)
«خدا به عذاب شما چه کار دارد،اگر سپاس دارید وایمان داشته باشید»
وخیلی از آیات دیگر این موضوع است از جمله«ابراهیم ایه 7 و بقره ایه 152 و ال عمران ایه 145»
از آنجا که شکر غایت فظائل و مقامات است،هر کسی نمی تواند به ان قائل شود،بلکه وصول به آن جز برای یگانه هایی از رهروان انسانیت کامل میسر نیست. و ازین رو پروردگار جهانیان می فرماید:
«وقلیل من عبادی الشکور»(سبا/13)
«واندکی از بندگان من سپاسگزارند»
ودر شرف و فضیلت آن همین بس که یکی از صفات خداوندی است،چنانکه خدای سبحان می فرماید:«والله شکور حلیم»
وآن نخستین و واپسین سخن اهل بهشت است،چنانکه رسول خدا می فرماید:
«روز قیامت منادی ندا می کند:حمد کنان بر خیزند،پس گروهی برخیزند،آنگاه پرچمی برای انان نصب می کنند وایشان به بهشت می برند.پرسیدند:حمد کنان کیستند؟فرمود:کسانی که خدا را در هرحال سپاس می گزارند» تمام شکر اعتراف به زبان درون، وخضوع برای خدا به عجز از رسیدن به فروترین مرتبه شکر اوست،زیرا توفیق برای سپاسگزاری خود نعمت تازه ای است که شکر آن واجب است،
و قدر و ارزش آن بزرگتر وبرتر است از نعمتی که برای آن توفیق شکر یافت است.
پس خدا را بر ین اصل بنده ای سپاسگزار باش تا امور عجیب ببینی وآن فزونی نعمتهاست.همان گونه که شکر وسپاس نجات دهنده و رساننده انسان به سعادت ابدی و افزونی نعمت در دنیاست،ضد آن- یعنی کفران وناسپاسی-از مهلکات وکشاننده آدمی به شقاوت همیشگی وعقوبت دنیا و سلب نعمتهاست. پس در هر حال خدا را بنده ای سپاسگزار باشیم،تا در همه حال خدا را پروردگاری کریم بیایم.
منبع:جامع السعادات


برچسب‌ها: شکر, توشه سفر, عالم نور
| ۱۳٩٢/٥/۳۱ | | ٥:٥٤ ‎ب.ظ | | شمیم یاس |
درباره وب


قلب من قالی خداست/ تاروپودش از پر فرشته هاست/ پهن کرده او دل مرا در اتاق کوچکی در آسمان خراش آفتاب/ برق می زند قالی قشنگ و نو نوار من/ از تلاش آفتاب

سایر امکانات